TICKETS

free online premiere
Facebook, YouTube
Safety procedures
Safety procedures for event participants/visitors to Mieczysław Karłowicz Philharmonic Concert Hall in Szczecin applicable during SARS-CoV-2 pandemic and model declaration for a person entering the Philharmonic facility.
ARTISTS
  • Sylwia Różycka - vocals
  • Zofia Nowakowska - vocals
  • Wojciech Myrczek - vocals
  • Jakub Szydłowski - vocals
  • Daniel Nosewicz - conductor

Bezpłatna premiera online w serwisach Facebook oraz YouTube.

W programie polskie przeboje dwudziestolecia międzywojennego.
Pierwszy polski film nakręcono już w 1908 roku, ale to dwudziestolecie międzywojenne jest prawdziwym rozkwitem tego barwnego świata – chociaż uwiecznianego tylko na czarno-białej taśmie. Zapraszamy na koncert z największymi przebojami kinowymi tamtego czasu. Przeniosły się one z teatru, wodewilu i rewii do świeżo tworzonych filmów dźwiękowych!

Dwudziestolecie międzywojenne to krótki okres w dziejach Polski, który niezwykle barwnie zapisał się w naszej historii. Młode państwo i na nowo zjednoczone społeczeństwo kipiały najróżniejszymi przejawami życia społecznego, politycznego i kulturalnego. Czy jednak aż tak bardzo różnimy się od tych, co żyli 100 lat temu? Ponieważ znowu mamy lata 20., postanowiliśmy sięgnąć po przedwojenne polskie przeboje i poszukać w nich lustrzanego odbicia dzisiejszych czasów!

Inspiracją do tekstów piosenek były niezliczone anegdoty, bon moty, zabawne przygody i niesamowite zdarzenia, które rozgrywały się w tym barwnym okresie. Adolf Dymsza, najpopularniejszy wówczas aktor, zapytany, co chciałby robić w innym życiu, odpowiedział: „Sprzedawałby zimną ale to bardzo zimną wodę sodową i lody na Saharze. Interes pierwszorzędny!”. Jeżeli chodzi o utwory i imprezy taneczne, to niczym wytwór fantazji brzmią relacje z maratonów, cieszących się olbrzymim powodzeniem w całej Polsce, w których zwyciężała para, która wytrwała na parkiecie najdłużej, nierzadko spędzając tam naprawdę wiele godzin bez przerwy!

Nie tylko świat kultury dostarczał inspiracji do wierszy i tekstów piosenek. W 1926 roku podczas obrad komisji budżetowej w Sejmie rozprawiano o protekcjach dla artystek („Co innego popieranie sztuki, a co innego popieranie aktorek”) i zbyt krótkich spódniczkach polskich studentek. Z kolei na szczeblu samorządowym wybierano bardziej praktyczne tematy do dyskusji. W 1933 roku Rada Miejska Łodzi przeprowadziła dyskusję na temat wydatków magistratu. Ponad wszelką wątpliwość ustalono, że w wydziale podatkowym na kilogram herbaty zużywa się dziesięć kilogramów cukru, a w wydziale opieki społecznej szesnaście kilogramów. Rekordziści zużywali czterdzieści!

Jak sami Państwo widzą, można było z łatwością znaleźć zimnego drania, umówić się na dziewiątą, wzbudzić dyskusję sex appealem albo kryć nadmiar słodyczy!* Do nas zapraszamy, aby poznać tę niezwykle barwną rzeczywistość, odmalowaną w najpopularniejszych przebojach dawnych lat. Chociaż… czasami wydaje nam się, że odbity jest w nich świat nie tylko ten sprzed 100 lat, ale i nam współczesny!

*Badaniem absurdów i kuriozów przedwojennej Polski zajmuje się pisarz Remigiusz Piotrowski, zainteresowanych tematem, odsyłamy do zgłębienia książek autora.
VIDEOS AND PHOTOS
DETAILS
W starym kinie
02-05-2021 19:00