TICKETS

happening
Filharmonia / przestrzeń miejska
Safety procedures
Safety procedures for event participants/visitors to Mieczysław Karłowicz Philharmonic Concert Hall in Szczecin applicable during SARS-CoV-2 pandemic and model declaration for a person entering the Philharmonic facility.
Tego dnia nasze miasto wypełni muzyka i teksty ze Szczecinem w roli głównej! 21 czerwca naszym miastem zawładną piosenki z 2 części wyczekiwanej przez melomanów płyty „I żyli długo i w Szczecinie”. Piosenki o Pogoni, Paprykarzu, czy Puszczy Bukowej dotrą do wielu miejskich zakątków za sprawą tramwajowego happeningu.

Święto Muzyki powstało z inicjatywy francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia Marcela Landowskiego. Impreza miała swoją premierę w Paryżu 21 czerwca 1982 roku. Podczas inauguracji Jack Lang, ówczesny minister kultury, zaprosił wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Popularność święta we Francji sprawiła, że zaczęły obchodzić je także inne kraje. Każdego roku instytucje muzyczne - filharmonie, opery, szkoły muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty. Siłą Święta Muzyki jest to, że nie ma ona jednego epicentrum, ale powstaje w wielu miejscach na całym świecie.

Dzień 21 czerwca to pierwszy dzień lata oraz czas przesilenia letniego, czyli najkrótsza noc w roku. Dodatkowo obchody święta zbiegają się z Nocą Kupały. Natomiast nazwa w języku francuskim brzmi „Fête de la Musique” i jest grą słów i głównym hasłem imprezy. W wolnym tłumaczeniu oznacza – „Róbcie muzykę!”

Święto Muzyki ma na celu promocję muzyki, jej bogactwa i zróżnicowania. Dlatego liczne koncerty skupiają się na różnych gatunkach: od muzyki poważnej, poezji śpiewanej po jazz, rock, muzykę elektroniczną czy etno. Święto jest okazją do udziału w koncertach, wspólnej zabawy ale przede wszystkim ma zachęcać muzyków do spontanicznego wyrażenia się na ulicach miast i w miejscach publicznych. Każdy może zagrać, każdy może dołączyć się, choć symbolicznie, do obchodów tego pięknego Święta.

Tramwajowy happening

Filharmonia w Szczecinie, z inicjatywy dyrektor Doroty Serwy, od 2013 roku organizuje Święto Muzyki w Szczecinie. Graliśmy na Jasnych Błoniach, na dachu Centrum Dialogu „Przełomy”, śpiewaliśmy i graliśmy w licznych punktach miasta. Rok temu ruszyliśmy muzyczną paką pod szczecińskie szpitale, aby podziękować medykom za opiekę nad nami podczas pierwszej fali pandemii covid-19. W tym roku planujemy spontaniczną akcję w szczecińskich tramwajach.

W południe 21 czerwca w tramwajową wycieczkę po Szczecinie wybierze się rozśpiewane trio w składzie Mateusz Czarnowski (wokal), Bartłomiej Orłowski (ukulele) i Wojciech Gunia (kontrabas). Muzyków będzie można spotkać w różnych punktach miasta i wysłuchać w ich interpretacji piosenek z nagranych przez Orkiestrę Filharmonii płyt "I żyli długo i w Szczecinie" oraz "I żyli długo i w Szczecinie 2".

Tytuły piosenek mogą być pewną wskazówką dotyczącą miejsc odwiedzanych 21 czerwca przez trio.

Przejazd i wspólne muzykowanie zakończy się około godziny 14.30 na Placu Grunwaldzkim.
VIDEOS AND PHOTOS
DETAILS
Święto Muzyki - tramwajowy happening
21-06-2021 12:00