During the workshop session, participants will work on the fundamental issues of regional history, the culture of remembrance and ethnography. Under the supervision of an experienced researcher, they will consider the place and role of family and community memory in their lives, the need to preserve it, and how to transmit it. In addition, they will learn the methods and tools used in fieldwork and receive technical tips on how to record and archive the material obtained. The meetings are designed to expand the executive, research, technical competencies and draw attention to soft skills when conducting field research.
To participate in the workshop, please fill in the
form and send it to the following address:
kaciarynabychak@gmail.com.
Number of participants:
15 persons
Contact: 730 604 187
Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić
formularz i odesłać na adres:
kaciarynabychak@gmail.com.
Liczba miejsc:
15 osób
Kontakt: 730 604 187
cz. 02.09.2021 r.
godz. 15:00
Prowadzenie: Ewa Grochowska
Czas trwania: 3,5 h (z przerwą)
Pamięć wędruje z ludźmi – warsztaty historii mówionej.
Warsztat będzie dotyczyć pracy z historią mówioną – jedną z metod dokumentowania narracji biograficznych, tradycji rodzinnych i społecznych, historii miejsc, ważnych wydarzeń, opowiadanych przez pryzmat indywidualnej pamięci.
Szczególną uwagę skierujemy na tradycje muzyczne na terenach dotkniętych migracjami i przesiedleniami ludzi po II Wojnie Światowej (m.in. Pomorze Zachodnie).
W odniesieniu do tych ziem często mówi się o braku specyfiki regionalnej, która byłaby analogiczna do innych regionów, gdzie tradycje są przekazywane „in situ” przez wiele pokoleń. Zmiana przynależności państwowej i prawie całkowita wymiana ludności po 1945 roku stworzyły specyficzny krajobraz kulturowy, w którym wymieszały się tradycje różnych regionów a proces tworzenia „miejscowego” systemu kulturowego trwa do dzisiaj.
(aut. Ewa Grochowska)
Ewa Grochowska – prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom wykonawczym śpiewu
tradycyjnego w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej. Realizuje nagrania terenowe,
zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową poświęconą pieśniom tradycyjnym oraz
muzyce instrumentalnej. Jest autorką projektów edukacyjnych i artystycznych dedykowanych
przekazywaniu, rekonstrukcji i popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej oraz kuratorką
koncertów tematycznych, poświęconych kontynuacji tradycji muzycznych.
Od 2016 roku prowadzi badania nad tożsamością kulturową i przemianami tradycji muzycznych w warunkach trudnych realiów historycznych (powojenne migracje i przesiedlenia ludności).
Doktor nauk humanistycznych, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2014, 2018, 2020).
pt. 03.09.2021 r.
godz. 10:00
Prowadzenie: Weronika Fibich
Czas trwania: 3,5 h (z przerwą)
Zapisujemy pamięć
List, rysunek, zdjęcie, stare kafle, kaseta magnetofonowa, faktura ściany to ślady pamięci, które będziemy próbować czytać i budować z tych rozczytanych myśli własną opowieść. Tam, gdzie pojawią się luki w dostępnych danych, odwoływać się będziemy do wyobraźni. Każdy z uczestników przeprowadzi na własny użytek śledztwo, które będzie miało na celu zgromadzenie materiałów na własny temat. Zastanowimy się, czym różni się plotka od wspomnienia. Ile we wspomnieniu jest naszej pamięci a ile pamięci zdjęcia. I czy odnajdując guzik można stworzyć historię pojedynczego człowieka?
Weronika Fibich – pracuje na pograniczu sztuk performatywnych, reportażu i dokumentu. Reżyserka akcji teatralnych/performatywnych, artystka interdyscyplinarna, twórczyni filmów dokumentalnych i licznych projektów artystycznych. Związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana od 1998 roku. Oprócz działalności kulturotwórczej, edukacyjnej i programowej w ramach projektów realizowanych przez Ośrodek, od lat buduje własną, autorską drogę twórczą. W polu jej zainteresowań są działania realizowane w przestrzeni pozateatralnej; na granicy prywatnego i publicznego. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza, wykluczenia, pamięci i tożsamości. Stosowaną metodą pracy jest „rysunek z pamięci”. Wartość „rysunku” polega na powiązaniu prywatnego z publicznym, wyrozumowanego z intuicyjnym, przypomnianego z odczuwanym.
pt. 03.09.2021 r.
godz. 15:00
Prowadzenie: Agnieszka Obszańska
Czas trwania: 3,5 h (z przerwą)
Warsztat dziennikarski
Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zarówno do zdobycia podstaw teoretycznych wywiadu, jak i do późniejszego zastosowania ich w praktyce. Tematyka warsztatu będzie poświęcona kilku podstawowym aspektom pracy z innym człowiekiem i jego pamięcią: przygotowanie i przeprowadzenie wywiadu, jak i późniejsze opracowanie go i budowanie przekazu dla szerokiego grona odbiorców.
Agnieszka Obszańska – dziennikarka radiowa, pracuje z dźwiękiem w jego różnych wymiarach: tworzy instalacje, podcasty, słuchowiska i inne formy dźwiękowe, bazujące m.in. na rejestrowanych samodzielnie dźwiękach terenowych.
Reporterka i autorka wielu radiowych audycji kulturalnych, m.in.: „Teren Kultura” i „Radiowy Dom Kultury”.