Za każdym razem, gdy Piotr Paleczny odwiedzał naszą Filharmonię, jego koncerty przyciągały prawdziwe tłumy szczecinian. Jeszcze w starej siedzibie, nasza wówczas nieduża sala koncertowa wypełniała się dosłownie po brzegi. Wielu słuchało tych koncertów na stojąco, wielu siedziało wprost na podłodze, a niektórzy chwytali każdy dźwięk, stojąc w otwartych drzwiach do foyer. Nie można się temu dziwić, bo Piotr Paleczny należy bezsprzecznie do najwybitniejszych polskich pianistów w historii, a co równie ważne, także do grona najznakomitszych znawców muzyki Fryderyka Chopina (1810-1849).
Paleczny ukończył warszawską Akademię Muzyczną w klasie Jana Ekiera. Jego osobowość artystyczną ukształtowały jednak także bliskie kontakty z takimi osobowościami jak Artur Rubinstein czy Witold Lutosławski. Szybko zaczął osiągać międzynarodowe sukcesy. Został laureatem pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Sofii (1968), Monachium (1969), Warszawie (1970), Pleven (1971) i Bordeaux (1972). Największą sławę przyniosła mu III nagroda na 8. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Paleczny występował z najlepszymi orkiestrami globu, m.in. Chicago Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Concertgebouw, Gewandhausorchester czy Tonhalle-Orchester Zürich, by wymienić tylko kilka z nich. Jego recitale solowe oklaskiwała publiczność w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, jak chociażby Carnegie Hall, Suntory Hall w Tokio, Teatro Colón w Buenos Aires, Gewandhaus w Lipsku, Berliner Philharmonie, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Festspielhaus w Salzburgu czy Concertgebouw w Amsterdamie. Paleczny jest także wybitnym pedagogiem. Wychował pokolenia młodych pianistów, którzy zdobywają nagrody na prestiżowych konkursach. Dość wymienić Kyōhei Soritę czy Aimi Kobayashi -- kolejno II i IV nagroda na ostatnim Konkursie Chopinowskim.
W wykonaniu Piotra Palecznego zabrzmi na naszej scenie oczywiście Chopin, a dokładniej: jego Koncert fortepianowy e-moll op. 11, jeden z najsłynniejszych utworów naszego największego kompozytora.
Ale to oczywiście nie wszystko, co przygotowaliśmy dla Państwa tego wieczoru. Będzie czego słuchać. Zagramy Symfonię nr 80 d-moll Hob. I:80 wielkiego Józefa Haydna (1732--1809) – bodaj najbardziej płodnego, obok Bacha, kompozytora w historii. Samych symfonii napisał Haydn 108, a były one prawdziwym kamieniem milowym w rozwoju tej formy muzycznej. Nazywany często ojcem symfonii, Haydn wywarł ogromny wpływ na twórczość tak Mozarta, jak i Beethovena. (Czy to nie zupełnie niezwykłe, że wszyscy Ci trzej geniusze żyli w jednym czasie i miejscu?). Symfonia nr 80 Haydna miała pecha, ponieważ nie nadano jej tytułu oraz nie pochodziła z okresu ,,Sturm und Drang'' jej twórcy. Dlatego też wykonywano ją znacznie rzadziej niż inne symfonie Haydna. Tymczasem to prawdziwa symfoniczna perełka mistrza gatunku, która, jesteśmy o tym przekonani, zachwyci każdego wrażliwego słuchacza.
Jakby tego było mało, mamy jeszcze dla Państwa tego wieczoru prawdziwy klasyczny przebój – Suitę z opery Kawaler z różą (Der Rosenkavalier) – jedno z najsłynniejszych dzieł Richarda Straussa (1864-1949). Strauss, pisząc swoją wielką operę, marzeniami sięgał do czasów Mozarta. Świat przed wybuchem I wojny światowej musiał mu się wydawać idylliczny i niewinny. Pokazał nam osiemnastowieczny Wiedeń, jego obyczaje, bujne życie towarzyskie i tradycje, ubierając orkiestrę w iście romantyczne brzmienia. Podszyty nostalgią Der Rosenkavalier , odniósł natychmiastowy sukces, który skłonił Straussa do napisania suity orkiestrowej, zawierającej najsłynniejsze fragmenty instrumentalne z jego bodaj najbardziej rozpoznawalnej opery.
Wszystkie te niezwykłe utwory zagra dla Państwa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, którą poprowadzi maestro George Tchitchinadze - jeden z najsłynniejszych artystów gruzińskich, od wielu lat współpracujący z uznanymi orkiestrami oraz koncertujący na całym świecie, m.in. w Warszawie, Nantes, Bilbao, Tokio, Belgradzie, Mińsku oraz w La Roque d’Anthéeron. Obecnie maestro Tchitchinadze jest dyrektorem artystycznym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz I dyrygentem tamtejszej orkiestry symfonicznej.
DETAILS
Paleczny gra CHOPINA
17-11-2023 19:00
Symphony HallFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin