The "Weiss Video Orchestra | Lab 8: El-multi" concert will be recorded. By participating in the event, you consent to the possible recording and use of the image in audiovisual materials.
Don't miss any concert. Subscribe to our newsletter.
To subscribe to the newsletter, the following consent and declaration are required!
Szymona Weissa można przedstawiać na wiele sposobów. To niepokorny producent muzyczny, perkusista i eksperymentator, złote dziecko polskiego techno, twórca zaangażowanej tanecznej elektroniki i muzyki filmowej. Jedyny rodzimy muzyk w berlińskiej wytwórni Stil vor Talent. Równie bliskie mu jest akustyczne brzmienie bębnów, co dźwięki generowane w pełni elektronicznie. Twierdzi, że „techno to za mało”. Podejście to wdraża w przedsięwzięciach solowych oraz tych, do których zaprasza muzyków z różnych światów.
W ramach kolejnej odsłony Filharmonicznego Laboratorium Muzyki Elektronicznej SOUNDLAB Szymon Weiss wystąpi ze swoim projektem, w którym zespala własne produkcje z pogranicza techno i elektroniki z symfonicznym instrumentarium, nadając im zupełnie nowe konteksty oraz potęgę fuzji dźwięków. Weiss Video Orchestra to więcej niż koncert, to audiowizualny spektakl, pełnoprawna narracja, która zarówno zaprasza do tańca, jak i do swobodnego oddania się jej lirycznym partiom.
Sama WVO to zespół szyty na miarę. Do podstawowego składu Szymon Weiss zaprasza muzyków orkiestrowych, artystów klubowych i nie tylko. Otwarty i płynny charakter tego przedsięwzięcia nadaje mu absolutnie niepowtarzalny charakter. W szczecińskiej Filharmonii połączy siły z dwunastoosobową reprezentacją muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie*. Weiss Video Orchestra poprowadzi dyrygent, Tomasz Citak.
Ale to nie wszystko. LAB 8 – El multi będzie naprawdę obfitą ucztą, także dla oczu. Weiss Video Orchestra bowiem to również towarzyszące muzykom wizualizacje autorstwa Macieja Szupicy. Ten artysta znany z działań solowych i kolaboracji (m.in. z Natalią Przybysz czy Pink Freud) szykuje dla nas coś wyjątkowego. Zapraszamy na majową odsłonę cyklu SOUNDLAB – będzie gorąco.
Exhibition available during event: Niepokorność dalekich dróg | Zofia Rydet
Twórczość Zofii Rydet bywa współcześnie, zbyt pochopnie, oceniana przez pryzmat cyklu: “Zapis socjologiczny”, którego wartość wywodzi się z narracji właściwej dla społecznie zaangażowanej sztuki krytycznej, abstrahując od wartości artystycznej samych prac w nim zawartych. Nie ufajmy jednak zbytnio teoretykom, są często jak jętki żyjące chwałą jednego dnia. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć inne prace Zofii Rydet, z cyklu: “Nieskończoność dalekich dróg”, “Świat uczuć i wyobraźni”, które w swej profetyczności są jak baśniowe teodycee, będące przeczuciem naiwnej epifanii współczesnego eklektycznego świata. I jeżeli te cykle możemy uznać za wyraz estetycznego i formalnego buntu, to kobiece portrety zawarte w cyklu „Czas przemijania“ są jak modlitwa, która nie szuka odpowiedzi na cierpienie zawarte w przemijaniu, ale uważnie go doświadcza. Sztuka Zofii Rydet jest komplementarna jako wyraz twórczej postawy. I poprzez to otwiera w nas przestrzeń na dialog z pięknem i ontologią ukrytą w codzienności, w jej najprostszych przejawach.