International Lutosławski Youth Orchestra
Krótka historia ILYO
Krótka historia International Lutosławski Youth Orchestra
2013 – pierwsza edycja projektu. ILYO powstaje w roku 100. urodzin Witolda Lutosławskiego jako wspólna inicjatywa Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Pierwsze warsztaty orkiestrowe oraz koncert finałowy mają miejsce jeszcze w dawnej siedzibie Filharmonii. 6 września International Lutosławski Youth Orchestra pod batutą maestry Ewy Strusińskiej zagrała swój pierwszy koncert.
W programie:
Witold Lutosławski: Koncert na orkiestrę
Benjamin Britten: Wariacje i fuga na temat Purcella czyli wprowadzenie młodych osób w orkiestrę
Chris Roe: Lavoisier’s Mirors (prapremiera)
ILYO jest pierwszą, w pełni międzynarodową orkiestrą młodzieżową w Polsce.
Reportaż z pierwszej edycji ILYO
2014 – druga edycja projektu. ILYO jest pierwszą orkiestrą, która zagrała swój regularny koncert w nowej siedzibie Filharmonii w Szczecinie, powszechnie uznanej za ikonę architektury europejskiej. Dowiedz się więcej o Filharmonii w Szczecinie. Młodzi muzycy mieli więc niepowtarzalną okazję by wypróbować akustykę nowej sali koncertowej oraz swoje umiejętności przed dwukrotnie większą publicznością. Zagrali pod batutą maestry Ewy Strusińskiej, Dyrektor artystycznej Filharmonii w Szczecinie.
W programie:
Radzimir Dębski (JIMEK) – „Exposure” (prapremiera)
Witold Lutosławski – Łańcuch I
Krzysztof Meyer – „Pięć kontredansów“ na dwie orkiestry op. 119
Mikołaj Rimski-Korsakow – Suita symfoniczna „Szeherezada“ op. 35
2015 – trzecia edycja projektu. International Lutosławski Youth Orchestra zyskuje na popularności. Do uczestnictwa w projekcie zgłasza się coraz więcej młodych, utalentowanych muzyków. Orkiestra wpisuje się także na stałe w muzyczny krajobraz Szczecina, a warsztaty orkiestrowe zyskują nowy wymiar. Uczestnicy ILYO grają nie tylko dla dorosłych melomanów, ale także tych najmłodszych, włączając się w działania edukacyjne Filharmonii w Szczecinie.
Koncert finałowy miał miejsce 11 września.
ILYO pod batutą maestry Ewy Strusińskiej zagrało następujące utwory:
Béla Bartók – Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Sz. 106
Witold Lutosławski – Muzyka żałobna
Reportaż z trzeciej edycji ILYO
2016 – czwarta edycja projektu. O renomie orkiestry świadczy fakt, że światowej sławy kompozytor – Zygmunt Krauze nie tylko skomponował dla niej nowy utwór, ale także był obecny zarówno na próbie jak i koncercie finałowym. W tym roku ILYO zagrała także swój pierwszy koncert poza Szczecinem, w Międzyzdrojach, prezentując program w całości złożony z dzieł swojego patrona. Koncert finałowy w złotej sali Filharmonii w Szczecinie ILYO zagrała 17 września pod batutą maestry Ewy Strusińskiej.
W programie:
Witold Lutosławski – Bukoliki (opracowanie autorskie na altówkę i wiolonczelę) (1962)
Zygmunt Krauze – Preludia do »Bukolik« – światowa premiera – utwór napisany na zamówienie Filharmonii w Szczecinie (2016)
Witold Lutosławski – Partita (opracowanie autorskie na skrzypce i orkiestrę z fortepianem obligato)
Witold Lutosławski – Interludium na orkiestrę
Witold Lutosławski – Łańcuch II. Dialog na skrzypce i orkiestrę
2017 – piąta edycja projektu. International Lutosławski Youth Orchestra, pierwsza w Polsce w pełni międzynarodowa orkiestra młodzieżowa, wkracza w kolejny etap swojego rozwoju. Po raz pierwszy zagrała w tak licznym składzie i pod batutą nowego dyrygenta głównego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie – maestro Rune Bergmanna. Koncert finałowy w wypełnionej po brzegi złotej sali odbył się 8 września.
W programie:
Witold Lutosławski – Mała suita
Witold Lutosławski – Wariacje symfoniczne (1938)
Gustav Mahler – Symfonia nr 1 D-dur Tytan
Reportaż z piątej edycji ILYO
2018 – szósta edycja projektu. To rok pierwszego zagranicznego koncertu orkiestry a także jej debiut u boku znanego w Polsce i za granicą solisty, którym był znakomity pianista – Piotr Alexewicz. ILYO zagrała dwa koncerty: pierwszy w Kozertkirsche w Neubrandenburgu (Niemcy), drugi zaś jak co roku w złotej sali Filharmonii w Szczecinie.
Pod batutą maestro Rune Bergmanna oraz młodych muzyków orkiestry zabrzmiały następujące utwory:
Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21
Witold Lutosławski – Symfonia nr 4
Zoltán Kodály – Tańce z Galanty
Reportaż z szóstej edycji ILYO
2019 – siódma edycja projektu . Udział solisty wchodzi już na trwałe do programu ILYO, w tym roku był nim także pianista – Jan Wachowski. Pod batutą Rune Bergmanna, głównego dyrygenta Orkiestry Filharmonii w Szczecinie oraz Dyrektora artystycznego tej instytucji – Rune Bergmanna, ILYO zmierzyła się z niezwykle ambitnym repertuarem, wykonując następujące utwory:
Witold Lutosławski – Wariacje na temat Paganiniego
Dymitr Szostakowicz – Symfonia nr 7 C-dur op. 60 Leningradzka
Reportaż o siódmej edycji ILYO
2020 – ósma edycja projektu. Jako jedyna orkiestra młodzieżowa w Polsce nie przerywamy działalności podczas pandemii. W tych trudnych warunkach organizujemy pierwsze warsztaty orkiestrowe całkowicie online. Nasi tutorzy łączą się z uczestnikami, udzielają rad i dzielą się swoim doświadczeniem. Podejmujemy także próbę zagrania koncertu online, łącząc się z wszystkimi młodymi muzykami, tworzącymi ILYO, jednocześnie online.
Pod batutą maestro Rune Bergmanna, ILYO zagrało:
Ludwig van Beethoven – Symfonia nr 9 d-moll op.125 – IV część: Finale (Presto, Allegro assai)
Reportaż o ósmej edycji ILYO
2021 – dziewiąta edycja projektu. Chociaż nadal obowiązują obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, młodzi muzycy znów spotykają się w złotej sali Filharmonii w Szczecinie. International Lutosławski Youth Orchestra to nie tylko intensywny program edukacyjny, na który składają się warsztaty sekcyjne i orkiestrowe, ale także spotkania i przyjaźnie na całe życie. 27 sierpnia ILYO zagrała ponownie przed publicznością w towarzystwie znakomitej sopranistki – Joanny Freszel, pod batutą maestro Rune Bergmanna.
W programie:
Albert Roussel – Mała Suita na Orkiestrę op. 39
Witold Lutosławski – Chantefleurs et chantefables
Andrzej Panufnik – Symfonia nr 5 Sinfonia di Sfere
Reportaż o dziewiątej edycji ILYO
2022 – dziesiąta, jubileuszowa edycja projektu. Wielka chwila w historii orkiestry. ILYO świętowało swoje dziesiąte spotkanie z rozmachem godnym takiej rocznicy. Najważniejszym jej punktem był debiut International Lutosławski Youth Orchestra w Berlinie. ILYO po raz pierwszy zagrała w wielkiej sali berlińskiego Konzerthausu na prestiżowym festiwalu Young Euro Classic. 17 sierpnia licznie zgromadzona publiczność nagrodziła młodych muzyków kilkuminutową owacją, a niemieckie media opublikowały entuzjastyczne recenzje. Koncert w całości retransmitowało niemieckie radio publiczne Deutschlandfunk Kultur. Ten wielki sukces ILYO powtórzyła dwa dni później w złotej sali Filharmonii w Szczecinie, gdzie publiczność nagrodziła ją owacją na stojąco. Młodzi muzycy orkiestry zagrali wspólnie ze znakomitym wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem a prowadził ich maestro Ayyub Guliyev.
W programie:
Mieczysław Karłowicz – Bianca da Molena. Prolog symfoniczny do dramatu Biała gołąbka J. Nowińskiego op. 6
Witold Lutosławski – Koncert na wiolonczelę i orkiestrę
Béla Bartók – Koncert na orkiestrę f-moll, Sz. 116, BB 123
2023 – jedenasta edycja projektu. Dołącz do nas. Napiszmy wspólnie kolejny rozdział tej niezwykłej historii.
Reportaż z dziesiątej edycji ILYO