Kolejny młody wirtuoz fortepianu zawita do Filharmonii w Szczecinie. O Alexandrze Gavryluku mówią, że "maluje" na fortepianie – czy to prawda, szczecinianie będą mogli przekonać się już w najbliższą środę 10 października o godzinie 19:00. Wielokrotnie nagradzany laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych wystąpi w złotej sali Filharmonii w Szczecinie z przepięknym recitalem, którym z pewnością zaczaruje publiczność.
Józef Hofmann, Vladimir Horowitz, Światosław Richter, Artur Rubinstein, Arturo Benedetti Michelangeli – XX wiek obfitował w prawdziwych tuzów fortepianu, o wyśmienitej technice i potężnym repertuarze, którzy w świecie pianistyki zyskiwali status godny gwiazd muzyki pop.
Alexander Gavrylyuk, pianista pochodzący z Ukrainy, godnie kontynuuje tę linię. Urodzony w 1984 roku w Charkowie, w wieku trzynastu lat wyemigrował do Australii.
Mając zaledwie piętnaście lat wygrał prestiżowy
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Horowitza na Ukrainie, a rok później zwyciężył w
Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu, gdzie prasa okrzyknęła go
„najlepszym szesnastoletnim pianistą XX wieku”. Koncertował i nagrywał z najważniejszymi orkiestrami, takimi jak: Royal Concertgebouw Orchestra, New York Philharmonic i Moscow Philharmonic Orchestra.
O jego grze krytycy mówią, że porywa, zachwyca, zapiera dech w piersiach, jest pełna pasji.
"Udane przedstawienie wymaga jasnej pasji, a Gavrylyuk najwyraźniej jest jej właścicielem. Góruje nad klawiaturą, jakby wydawał osobiste polecenia". [Neapol Daily News, 2018]
Alexander Gavrylyuk wspiera także organizacje charytatywne m.in. Theme and Variations Young Pianist Trust zajmujący się wspieraniem młodych australijskich pianistów jak również Opportunity Cambodia, organizację budującą infrastrukturę dla edukacji kambodżańskich dzieci. Jest oficjalnie artystą firmy
Steinway.
Do wielkich pianistycznych tradycji nawiązuje również program, który artysta wybrał na swój recital. Trzyczęściowy Koncert włoski BWV 971 Johanna Sebastiana Bacha jedynie w nazwie bazuje na gatunku orkiestrowym, w rzeczywistości powstał jako solowy popis klawesynisty, a w XX wieku stał się popularnym elementem repertuaru współczesnych pianistów. Gavrylyuk sięgnie także do pianistyki doby romantyzmu – w dwóch odmiennych odsłonach wykona Balladę F-dur op. 38 Fryderyka Chopina i Sonatę dantejską Franza Liszta.
Preludia Sergiusza Rachmaninowa i Sonaty fortepianowe Sergiusza Prokofiewa to z kolei monument pianistyki dwudziestowiecznej. Rosyjscy twórcy, sami będący znakomitymi wirtuozami, usiali swoje kompozycje wieloma trudnościami technicznymi. Preludia op. 23 i op. 32 powstawały na przestrzeni pierwszych dziesięciu lat XX wieku i stanowią swoistą kontynuację tradycji cyklów preludiów zapoczątkowaną przez Bacha, a następnie podjętą przez Chopina i Skriabina.
Recital Alexandra Gavryluka w Filharmonii w Szczecinie w środę
10 października o godzinie 19:00.
Ostatnie bilety do nabycia w kasie Filharmonii oraz na
www.filharmonia.szczecin.pl.