Już w najbliższy czwartek 6 września rozpocznie się Turniej Muzyków Prawdziwych. W szranki staną soliści wokaliści, soliści instrumentaliści, zespoły śpiewacze i zespoły wokalno-instrumentalne. Odbędzie się także Turniej Tańca oraz wiele wydarzeń towarzyszących, a całość zakończy koncert niezwykłych gruzińskich śpiewaków, czyli zespołu Alaverdi.
Stay up to date. Subscribe to our newsletter.
To subscribe to the newsletter, the following consent and declaration are required!
Już w najbliższy czwartek 6 września wernisażem wystawy o życiu Oskara Kolberga rozpocznie się Turniej Muzyków Prawdziwych. Dla wszystkich przybywających na turniej artystów ludowych, to jednak część konkursowa jest najważniejsza. Soliści wokaliści, soliści instrumentaliści, zespoły śpiewacze, zespoły wokalno-instrumentalne i... pary taneczne staną w turniejowe szranki i zawalczą o tytuł laureata. Poza, otwartymi dla publiczności, przesłuchaniami Turniej Muzyków Prawdziwych to także okazja do spotkania z kulturą ludową podczas koncertów, warsztatów, spektaklu dla dzieci czy gawędy, podczas której słuchacze, za sprawą dawnych i współczesnych historii, przeniosą się do świata ludowej kultury mówionej. Po raz kolejny otworzymy także Dom Tańca - na scenie ustawionej w holu Filharmonii wystąpią muzycy biorący udział w Turnieju, by porwać publiczność do wspólnej zabawy w rytm mazurków, oberków i innych tradycyjnych tańców.
Turniejowe zmagania zakończy finałowy koncert w niedzielę 9 września. W jego pierwszej części zaprezentują się zwycięzcy – najlepsi śpiewacy, instrumentaliści, kapele, zespoły śpiewacze i pary taneczne.
W drugiej części koncertu wystąpią zaś goście z Gruzji. Mistrzowie śpiewu polifonicznego, zespół Alaverdi, zaprezentują autentyczną gruzińską muzykę ludową, która jest jedną z najbardziej wyjątkowych tradycji muzycznych na świecie.
Koncerty Alaverdi to najkrótsza, a zarazem jedna z najpiękniejszych dróg do poznania Gruzji i jej wyjątkowej specyfiki. Tradycyjna muzyka ludowa jest jednym z najbardziej wyjątkowych skarbów tego położonego na Kaukazie kraju, a unikalna polifonia gruzińskich śpiewów wpisana została na listę arcydzieł niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.