Paweł Mykietyn, zainspirowany architekturą budynku Filharmonii w Szczecinie, wyróżnionego w 2015 roku nagrodą im. Miesa van der Rohe, w swoim premierowym dziele podejmuje wyzwanie przeniesienia idei prostoty i przystępności w pole dzieła muzycznego. Trwająca około godziny kompozycja to gra muzyczną formą, barwą dźwięku, przestrzenią architektoniczną. Inspirowane Bauhausem dźwięki są próbą odszukania w formie muzyczno-przestrzennej idei charakterystycznych dla tej szkoły: funkcjonalności, innowacyjności, integracji z innymi dziedzinami sztuki, krajobrazem, środowiskiem. I pięknem, bo Walter Gropius (1883-1969), twórca Bauhausu, nazywał architekta tym, „który zasadzi ogrody na pustyniach i wzniesie cuda aż po samo niebo”.
Paweł Mykietyn jest jednym z najwybitniejszych twórców muzyki współczesnej. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie profesora Włodzimierza Kotońskiego (dyplom w 1997). W wieku 22 lat zadebiutował na festiwalu „Warszawska Jesień” utworem „La Strada”. W 1995 utwór „3 for 13” zdobył I miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w kategorii młodych kompozytorów. W 1996 utwór „Epifora” zdobył I miejsce na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie w kategorii młodych kompozytorów.
W styczniu 2000 otrzymał „Paszport Polityki”. W tym samym miesiącu jego kompozycja „3 for 13” była prezentowana na Midem Classique w Cannes. W 2011 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku otrzymał prestiżową nagrodą Prix France Musique Sacem za muzykę do filmu „Essential Kiling” Jerzego Skolimowskiego.
W 2015 miała miejsce premiera jego opery „Czarodziejska Góra”, za którą otrzymał szereg nagród, między innymi nagrodę polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej (2015), Nagrodę specjalną miesięcznika „Teatr” (2015), nagrodę Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida (2017).
Paweł Mykietyn komponuje muzykę do spektakli Krzysztofa Warlikowskiego. Jest autorem muzyki do filmów Andrzeja Wajdy, Mariusza Trelińskiego, Małgorzaty Szumowskiej i Jerzego Skolimowskiego.
(biogram na podstawie informacje ze strony Akademii Muzycznej w Gdańsku).