Karolina Cicha jest specjalistką w dziedzinie dziedzinie muzyki mniejszości narodowych naszego kraju. Tym razem Cicha wraz ze Spółką zabierze nas w podróż po miejscach związanych z kulturą karaimską. Historia Karaimów na ziemiach naszego kraju liczy ponad sześćset lat. Karaimi przez wieki funkcjonowali na styku kultur i alfabetów, byli więc najczęściej tłumaczami w kontaktach królów polskich z Imperium Osmańskim.
Język karaimski jest spokrewniony z tatarskim czy tureckim (pochodzącymi z muzułmańskiego kręgu kulturowego), natomiast religia wywodzi się z judaizmu (językiem liturgicznym jest hebrajski, a Świętą Księgą – “Tora”). To niezwykle ciekawa mniejszość, która dzięki pasji zgłębiania wiedzy do dziś zachowała swój język, religię, pieśni i świadomość własnej kultury. Koncert jest pierwszą w Polsce monografią pieśni karaimskich ukazującą tę muzykę w rozległym kontekście kulturowym. Muzyka karaimska ma cechy kosmopolityczne. Karaimi oprócz tworzenia własnych pieśni często pożyczali melodie z krajów, w których się asymilowali.
W ich muzyce pobrzmiewają melodie zarówno polskie, rosyjskie, krymskotatarskie czy ukraińskie. Ten wielobarwny potencjał muzycznej spuścizny Karaimów jest dla mnie szczególnie inspirujący. Dlatego też postanowiłam dodać do koncertu pieśni-pierwowzory, które pokażą techniki asymilowania melodii innych tradycji przez Karaimów. W mej pracy bazowałam na unikalnych źródłowych nagraniach archiwalnych udostępnionych mi przez Związek Karaimów Polskich.
SZCZEGÓŁY
Karolina Cicha & Spółka
02-12-2021 19:00
Sala kameralnaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin