Śledząc program koncertowy Filharmonii w Szczecinie, niechybnie dojdą Państwo do wniosku, że kochamy wiolonczelę! Jest tak w istocie i miło nam zaprosić Państwa na kolejne spotkanie z tym niezwykłym instrumentem oraz niezrównanym Gautierem Capuçonem, który na co dzień koncertuje z wiodącymi orkiestrami świata pod batutą takich sław, jak Gardiner, Dudamel i Petrenko.
Czy każdy kompozytor był fanem wiolonczeli? Brahms uważał, że fortepian powinien być dla tego instrumentu partnerem w grze kameralnej – czasem wiodącym, a czasem wspierającym. Z Sonatą op. 38 wiąże się zabawna anegdota. Podobno na próbach ze swoim przyjacielem, muzykiem amatorem, Brahms grał na fortepianie niezwykle głośno. W odpowiedzi na uwagę partnera, że ten nie słyszy swojej wiolonczeli, kompozytor miał rzucić „dobrze dla Ciebie!”.
Oryginalne doświadczenia z wiolonczelą musiał mieć też Dymitr Szostakowicz. Sonatę op. 40 kwalifikuje się jako wczesne dzieło kompozytora. Napisał ją… w krótkim okresie bycia rozwodnikiem. Romans ze studentką Yeleną w 1934 roku skutkował zerwaniem małżeństwa z Niną (mimo że mieli otwarty związek, sprawa musiała wykroczyć poza ustalone warunki), ale niedługo później para pobrała się ponownie. „Zostaję w Leningradzie. Nina w ciąży. Znowu poślubieni” – brzmiał telegram do przyjaciela.
Francuski wiolonczelista Gautier Capuçon jest uznawany na całym świecie za jednego z najbardziej charyzmatycznych, czarujących i żywiołowych wirtuozów gry na tym instrumencie. Z Jérôme’em Ducrosem występowali ostatnio w Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Koerner Hall w Toronto, Wigmore Hall w Londynie i Schloss Elmau w Niemczech.
SZCZEGÓŁY
Gautier Capuçon | Jérôme Ducros
18-04-2021 19:00
Sala symfonicznaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin