Gwiazdy największych polskich konkursów muzycznych: południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim, zdobywczyni II nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Poznaniu (2016), oraz tryumfator XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie Rafał Blechacz. Wspaniałe spotkanie dwóch osobowości muzycznych.
UWAGA! KONCERT PRZENIESIONY Z 20 CZERWCA. NOWA GODZINA KONCERTU – 17:00. ZAPOZNAJ SIĘ ZE SZCZEGÓŁAMI.
Podczas drugiego dnia przesłuchań finałowych, kiedy Bomsori Kim wykonała I Koncert Skrzypcowy Szostakowicza, jej wykonanie sprawiło, że Aula Uniwersytecka w Poznaniu, wypełniona tego dnia publicznością dosłownie po brzegi, podzieliła się na dwa obozy. Zwolennicy interpretacji południowokoreańskiej artystki wykrzykiwali ekstatyczne „brawo!”, „brawo!”. Druga część melomanów skłaniała się jednak ku wykonaniu tego samego koncertu przez Veriko Tchumburidze (dzień wcześniej). Oto, jakie emocje może budzić muzyka, oto, jakie emocje budzi gra młodej artystki, która, nie osiadłszy na laurach, w 2017 roku nagrała płytę dla wytwórni Warner Classics pod dyrekcją Jacka Kaspszyka (na krążku znalazł się właśnie ów Koncert Szostakowicza).
Chociaż Rafał Blechacz emocje konkursowe ma już dawno za sobą (kiedy wygrywał w Warszawie, był rok 2005), to jego gra także wciąż elektryzuje widownie w Polsce i zagranicą. Został dostrzeżony przez światową krytykę muzyczną, koncertował ze słynnymi orkiestrami symfonicznymi. Od lat nagrywa dla renomowanej wytwórni Deutsche Grammophon. Konkurs określił rzecz jasna jego artystyczne emploi w stronę muzyki Fryderyka Chopina, lecz od tego czasu Rafał Blechacz znacznie poszerzył zakres wykonywanych utworów. Bach, Mozart, Beethoven, Liszt, Brahms, Debussy, Szymanowski – oto kolejne przystanki na jego artystycznej drodze. Spektakularnym akcentem podsumowującym lata pracy artysty od słynnego tryumfu na Konkursie Chopinowskim niech będzie fakt, że w 2014 roku został uhonorowany amerykańską nagrodą Gilmore – nazywaną „pianistycznym Noblem”.
------------------------------
dr Mikołaj Rykowski
Muzykolog i dyplomowany klarnecista, związany z Katedrą Teorii Muzyki na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Autor książki i licznych artykułów poświęconych fenomenowi Harmoniemusik – XVIII-wiecznej praktyce zespołów instrumentów dętych. Współautor scenariuszy "Speaking concerts" i autor słownych wprowadzeń do koncertów filharmonicznych w Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi.