Lipiec w tym roku będzie pełen muzyki. Zapraszamy Państwa na niedzielne premiery i koncerty, które w każdą niedzielę o godzinie 19:00 dostarczą wszystkim spragnionym dawkę najlepszej muzyki.
Bądź zawsze na bieżąco. Zapisz się do newslettera.
Aby zapisać się do newslettera wymagana jest poniższa zgoda i oświadczenie!
Podczas urodzinowego koncertu 5 lipca usłyszeliśmy utwory trzech związanych z naszym miastem kompozytorów – Marka Jasińskiego, Piotra Klimka i Janusza Stalmierskiego.
Wcześniej jednak, miała miejsce jeszcze jedna premiera. Mogliśmy zobaczyć premierę do piosenki „Pierwszy dzień” w wykonaniu Hanny Ferfet i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Piosenka pochodzi z powstającej płyty „I żyli długo i w Szczecinie 2”.
ZOBACZ TELEDYSK DO PIOSENKI „Pierwszy dzień”
Koncert rozpoczął się „Hejnałem Szczecina” Janusza Stalmierskiego. Usłyszeliśmy także inny utwór kompozytora zatytułowany „Łagodne światło”. W programie znalazła się także „Elegia na orkiestrę smyczkową” Marka Jasińskiego oraz „Non Suicidal Self Injuries” Piotra klimka. Muzyczną całość w wykonaniu muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie przeplatały piękne zdjęcia współczesnego Szczecina.
ZOBACZ KONCERT Urodziny Szczecina | Szczecińscy kompozytorzy
Resina | Traces
Kolejnym koncertem, który czeka nas w lipcu będzie koncert wiolonczelistki, kompozytorki i aranżerki znanej jako Resina. Artystka od wielu lat współpracuje z różnymi artystami (jak Natalia Zamilska, Hubert Zemler, NOON) i tworzy muzykę do filmów oraz spektakli teatralnych.
Podczas koncertu 12 lipca o godzinie 19:00 usłyszymy materiał z płyty Traces, wydanej nakładem FatCat Records. Resinie na scenie towarzyszyć będzie Mateusz Rychlicki, jeden z założycieli grupy Kristen, a nastrój kameralnego koncertu podkreślą wizualizacje przygotowane przez Mateusza Jarmulskiego, reżysera filmów animowanych, scenarzysty i animatora, który zajmował się efektami specjalnymi do filmu „Piotruś i Wilk”, nagrodzonego statuetką Oscara w 2008 roku.
Royal String Quartet
Podczas koncertu 19 lipca o godzinie 19:00 wykonawcą utworów Lachenmanna i Reichy będzie Royal String Quartet – zespół odważnie przekraczający granice gatunkowe. W ich repertuarze odnajdujemy bowiem zarówno wybitne dzieła przeszłości, jak i muzykę nową. Muzycy nie tylko zbierają entuzjastyczne recenzje dzięki interpretacjom muzyki, np. Beethovena, Szymanowskiego, Szostakowicza, Góreckiego, lecz także przyczyniają się do popularyzowania dzieł mniej znanych polskich twórców, m.in. Zarębskiego, Różyckiego czy Bacewicz.
Dziś Royal String Quartet to już instytucja, która inspiruje kompozytorów do redefiniowania kwartetowej konwencji udowadniając, że we współczesnym kwartecie smyczkowym wciąż możliwy jest dialog.
Alaverdi
26 lipca o godzinie 19:00 wystąpią mistrzowie śpiewu polifonicznego. Nazwany na cześć najwyższej katedry w Gruzji zespół Alaverdi zaprezentuje repertuar tradycyjnych pieśni, które grywane są w różnych wschodnich i zachodnich regionach tego kraju. Kwartet specjalizuje się w autentycznej gruzińskiej muzyce ludowej, która jest jedną z najbardziej wyjątkowych tradycji muzycznych na świecie. Unikalna polifonia gruzińskich śpiewów wpisana została na listę arcydzieł niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Niesamowicie bogate i zmieniające się bloki improwizowanych harmonii, czasem przeplatane dzikim, piejącym falsetem, przebijającym się ponad dudniącym basem oraz wznoszącymi się tenorami – koncerty Alaverdi to najkrótsza, a zarazem chyba jedna z najpiękniejszych dróg do poznania Gruzji i jej wyjątkowej specyfiki.
Lipcowe spotkania z FIlharmonią
Zapraszamy na wakacyjne spotkania z Filharmonią. Choć od 9 lipca budynek będzie zamknięty w związku z wakacyjną przerwą, my będziemy mieli dla Państwa całkiem sporo niespodzianek związanych z muzyką. Zapraszamy na niedzielne premiery i polecamy śledzić naszą stronę internetową oraz nasze kanały w serwisach Facebook i YouTube.