Choć jego projekty wyglądają jak baloniki nadmuchane helem, jest to mylne wrażenie – wszystkie wykonane są z metalu i są w stanie wytrzymać obciążenie nawet kilku ton. Oskar Zięta, architekt, designer, inżynier, artysta, innowator, twórca technologii FiDU, zaprezentuje swoje prace w Filharmonii w Szczecinie podczas MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2019!
Bądź zawsze na bieżąco. Zapisz się do newslettera.
Aby zapisać się do newslettera wymagana jest poniższa zgoda i oświadczenie!
Jego dziadek był kowalem, można więc powiedzieć, że Oskar Zięta kontynuuje rodzinną tradycję, choć dostosował ją swoich czasów. Jest architektem, projektantem, designerem, rzeźbiarzem, naukowcem, wykładowcą akademickim i innowatorem na miarę XXI wieku – jego praca wymyka się jednak schematom i zaszufladkowaniu. Obok projektów Zięty nikt nie przechodzi obojętnie. Wszystkie przyciągają wzrok formą, kolorem, efektami świetlnymi, które tworzą. Wszystkie też prowokują pytanie o proces ich powstania. Bo jak z blachy można stworzyć obiekt, który wyglądem przypomina nadmuchany balonik?
Architekt, projektant, wizjoner
Oskar Zięta to absolwent architektury na Politechnice Szczecińskiej i stypendysta na Politechnice Federalnej w Zurychu, gdzie rozwijał swoje umiejętności w projektowaniu sterowanym komputerowo i nowoczesnych technologiach produkcyjnych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród z dziedziny designu. Stworzył technologię deformacji metalu za pomocą ciśnienia wewnętrznego – FiDU, w której tworzy kolekcję unikatowych mebli i obiektów artystycznych, oraz szuka zastosowań w przemyśle. Jego stołek PLOPP (polski ludowy obiekt pompowany powietrzem) to ikona designu z 2008 r. i jest prezentowany w wielu muzeach świata jako stołek przyszłości. Zięta znany jest również z realizacji największych obiektów w technologii free formingu jakimi są instalacja WIR w Galerii Północnej w Warszawie i nominowana do nagrody Miesa van der Rohe 2019 NAWA na wrocławskiej Wyspie Daliowej.
Oskar Zięta w 2010 r. założył studio projektowo-inżynieryjne Zieta Prozessdesign. Tworzy je interdyscyplinarny zespół architektów, projektantów wzornictwa przemysłowego, inżynierów i technologów, ale i osób pracujących przy produkcji i wdrożeniach przemysłowych. Ich stałymi współpracownikami są psychologowie, biolodzy, naukowcy i wielu specjalistów z innych dziedzin. Firma zajmuje się rozwojem własnych, innowacyjnych technologii stabilizacji blachy m.in. FiDU i 3+. Ich produkcje inspirują i osiągają niespotykane rezultaty. Można je wykorzystywać w przemyśle, motoryzacji, drogownictwie, można też nimi aranżować przestrzenie mieszkalne i biurowe oraz oglądać w skali makro, jako rzeźby i instalacje artystyczne.
Oskar Zięta dla MDF Festival
Na zaproszenie Filharmonii w Szczecinie, podczas festiwalu MDF 13-15 września, ten znany na całym świecie projektant i artysta zaprezentuje m.in. prace z serii CRYSTALS. To formacja lustrzanych obiektów płynnie łączących geometryczne kształty z formami organicznymi. Polerowane powierzchnie zakrzywiają światło, tworząc zachwycającą grę refleksów i cieni. Inspirowana załamującymi światło diamentami instalacja CRYSTALS, skupia uwagę zarówno formą, jak i efektem odbicia blasku pod różnymi kątami.
Zapraszamy 13-15 września na pierwszą w Szczecinie wystawę Oskara Zięty, powstałą z myślą o MUSIC.DESIGN.FORM Festival_2019.
Pełen program MUSIC.DESIGN.FORM Festival dostępny jest TUTAJ.